Masło orzechowe – porównanie produktów

20 sierpnia 2017

Masło orzechowe to popularny składnik w diecie osób odżywiających się zdrowo. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które przeciwdziałają miażdżycy oraz białko roślinne, zaletą jest również niski indeks glikemiczny.

Masło orzechowe to popularny składnik w diecie osób odżywiających się zdrowo. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które przeciwdziałają miażdżycy oraz białko roślinne, zaletą jest również niski indeks glikemiczny. Nie ulega więc wątpliwości, że pomimo wysokiej kaloryczności (ok. 630kcal/100g) warto spożywać je w klasyczny (na kanapkach, naleśnikach z dodatkiem banana) i mniej (np. krem z daktylami) sposób.

Które z najbardziej dostępnych marek warto wybrać?

 GO ON! (Sante)Mister Choc (Lidl)enerBio (Rossmann)Vitanella (Biedronka)Felix
Porównanie wartości odżywczych / 100g
Energia (kcal)630614635613660
Białko (g)2624,7292217,3
Tłuszcz (g)5449,652,34957,1
w tym nasycony116,914,18,59,8
Węglowodany (g)412,59,31716,9
Błonnik (g)1224,7b.d.7,44,6
Porównanie składu
zawartość orzechów100%95%91%96%65%
tłuszcz palmowybraktaktaktaktak
cukierbraktaktaktaktak (dekstroza)
sólbraktaktaktaktak
składorzeszki ziemne prażoneorzeszki ziemne 95%, cukier trzcinowy, olej palmowy, 1% olej z orzeszków ziemnych, 1% sólorzeszki ziemne 91%, tłuszcz palmowy, sól morska, nierafinowany cukier trzcinowyorzeszki ziemne 96%, brązowy cukier trzcinowy, oleje roślinne: palmowy, shea, sól morskaorzeszki ziemne (65%), olej słonecznikowy, dekstroza, utwardzony tłuszcz palmowy, sól
 najwięcejnajmniej
kcalFelixMister Choc, Vitanella
białkoenerBioFelix
węglowodanyVitanella, FelixGO ON!
tłuszczFelixVitanella, MisterChoc
nasyconeenerBioMisterChoc
błonnikMisterChocFelix

Najczęściej spotykanymi dodatkami do masła orzechowego są cukier, tłuszcz palmowy (dla bardziej jednolitej konsystencji, może podnosić poziom cholesterolu we krwi i skutkować chorobami serca) i sól. Warto wspomnieć, że cukier trzcinowy czy dekstroza mają tak samo negatywny wpływ jak zwykły biały cukier.

W zestawieniu najlepiej wypada bezsprzecznie masło GO ON! Sante, najbardziej dostępne w sklepach spośród 100% kremów orzechowych, jego cena również jest przystępna. Warto wspomnieć, że w ofercie Sante jest jeszcze jedno masło orzechowe, jednak zawartość orzechów w nim ok. 80%.

W miarę dobrze prezentują się również enerBio, MisterChoc czy Vitanella do kupienia odpowiednio w Rossmannie, Lidlu, Biedronce.

Nie warto kupować masła marki Felix, gdyż zawiera najmniej orzechów, dużą część oleju słonecznikowego, cukru.

Warto zauważyć, że najwięcej węglowodanów ma Vitanella, a także Felix, które jest również najbardziej kaloryczne i zawiera najmniej białka. Najwięcej błonnika zawiera MisterChoc.

Zawartość dodatkowych składników – przeważnie ok. 5% - nie jest bardzo znacząca, jednak w miarę możliwości warto wybierać produkt złożony jedynie z orzechów lub zawierający ich najwięcej.

Dodaj komentarz