Co i jak kupować na diecie paleo?

27 marca 2019

Nie wystarczy znać jadłospisu dla diety paleo, by przygotować posiłek. W tym sposobie żywienia bardzo ważne jest pochodzenie produktów spożywczych. Na co zwracać uwagę wybierając produkt, a wcześniej miejsce zakupu?

Co i jak kupować na diecie paleo?

Nie wystarczy znać jadłospisu dla diety paleo, by przygotować posiłek. W tym sposobie żywienia bardzo ważne jest pochodzenie produktów spożywczych. Na co zwracać uwagę wybierając produkt, a wcześniej miejsce zakupu?

Naturalny pokarm

Najzdrowsze dla organizmu są produkty jak najmniej przetworzone, bez dodatków takich jak konserwanty i barwniki. Lepsze będą produkty w ich naturalnej postaci. Warto wybierać świeże owoce zamiast soków czy musów, miód, a nie słodycze, rośliny oleiste i orzechy zamiast olei rafinowanych. Dotyczy to także gotowanych dań – warto samemu przygotować sałatkę, a nie liczyć na to, że producentowi potrawy z plastikowego opakowania, zależy na zdrowiu konsumenta.

Warto kupować żywność ekologiczną. Choć nie ma pewności, że jest wolna od zanieczyszczeń, szanse na to są większe.

Mięso grass-fed

Dla diety paleo najważniejsze jest pochodzenie mięsa. Termin grass-fed oznacza mięso zwierząt pasących się na trawie. Naturalne pożywienie może zbliżyć skład chemiczny mięsa do takiego ze zwierząt żyjących na wolności, gdyż pokarm determinuje zawartość i proporcje kwasów tłuszczowych w produkcie.

Mięso zwierząt pochodzących z masowej hodowli zawiera pozostałości leków przeciwzapalnych, sterydów, toksyn, nadmiarową ilość kwasów omega-6.

Korzystanie z naturalnych hodowli odnosi się także do jaj, lepiej wybierać takie od kur, które żyją wolno i nie są karmione przemysłową paszą.

Tu i teraz – żywność sezonowa i lokalna

Nie mając lodówek (pierwsze lodownie powstały 4 tysiące lat temu), ludzie pierwotni zmuszeni byli od razy spożywać to, co zdobyli. Jeśli człowiek współczesny chce robić podobnie, zimą powinien jeść bulwy, kiszonki, jabłka i mrożonki, a nie pożywienie sprowadzane z ciepłych krajów. Owoce są zbierane w innych częściach świata, gdy są jeszcze zielone, a następnie traktowane różnymi specyfikami np. konserwantami i środkami grzybobójczymi. Jeśli jednak kupuje się egzotyczne warzywa i owoce, trzeba umyć je dokładnie.

Kupując lokalnie, najlepiej wybierać produkty od rolników wykorzystujących naturalne nawozy i wysadzanie roślinami wspierającymi się wzajemnie.

Źródło

  1. Iwona Wierzbicka, Katarzyna Karus-Wysocka, Polski przewodnik paleo. Teoria, praktyka, przepisy

Dodaj komentarz