10 przykazań chorego – dieta w WZJG

9 stycznia 2017

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, CU) to przewlekły stan zapalny śluzówki jelita grubego. Naukowcy doszukują się przyczyn u podłoża genetyki, w wieloletnich złych nawykach żywieniowych, zaburzeniach mikroflory jelitowej i stresie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, CU) to przewlekły stan zapalny śluzówki jelita grubego. Naukowcy doszukują się przyczyn u podłoża genetyki, w wieloletnich złych nawykach żywieniowych, zaburzeniach mikroflory jelitowej i stresie. Chorzy zmagają się z krwawymi biegunkami na przemian z zaparciami, bólami brzucha, wzdęciami, anemią i odwodnieniem. WZJG może być objawem klinicznym depresji maskowanej, m.in. ze względu na to, że Colitis Ulcerosa dotyka ludzi młodych (20-35r.ż). Dotyka, chwyta, szarpie.. potrafi rozluźnić ucisk, lecz także powrócić. Jak sobie pomóc, gdy nawet szklanka wypitej wody potrafi wywołać, kolejny tego dnia, sprint do toalety?

Dieta w średnim i ostrym rzucie choroby

Kiedy stan chorego nie jest na tyle poważny, by włączyć żywienie pozajelitowe, dieta stanowi część leczenia. Ważna jest świadomość i zaangażowanie, aby jak w największym stopniu zwiększyć skuteczność leczenia farmakologicznego. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze zasady, lecz należy pamiętać, że dieta zawsze powinna być dostosowana do pacjenta indywidualnie.

  1. Dieta lekkostrawna – wyklucz smażenie, fastfood, ostre przyprawy, alkohol, kawę naturalną i mocną herbatę. Poleca się gotowanie, gotowanie na parze, duszenie i pieczenie potraw.

  2. Ogranicz błonnik nierozpuszczalny w wodzie, który mechanicznie drażni jelito, przyspiesza perystaltykę – zrezygnuj z pieczywa pełnoziarnistego, grubych kasz. Spożywaj pieczywo pszenne (ewentualnie graham), drobne kasze (jaglaną, kuskus).

  3. Obieraj, rozdrabniaj warzywa i owoce – by nie drażnić dodatkowo jelita zaleca się gotowane, nawet rozgotowane warzywa, puree warzywne, miksowane, starte owoce ( w postaci koktajlu, musu). Ogranicz drobnopestkowe owoce, takie jak maliny, truskawki, jagody.

  1. Odstaw mleko – przez stan zapalny śluzówki maleje aktywność enzymu laktazy, rozkładający cukier mleka krowiego - laktozę, przez co spożyte mleko powoduje wzmożenie biegunki. Z uwagi na większe zapotrzebowanie chorych na wapń należy zastąpić je fermentowanymi produktami mlecznymi – kefirem, jogurtem naturalnym, mlekiem acidofilnym.

  2. Unikaj warzyw wzdymających – szparagów, warzyw kapustnych, cebuli, nasion roślin strączkowych, brokułów, kalafiora.

  3. Wyklucz produkty bogate w kwas szczawiowy – czyli szczaw, szpinak, rabarbar, orzechy, kakao, buraki. W wyniku zaburzeń metabolizmu tłuszczu, kwas ten powoduje zwiększenie ryzyka kamicy nerkowej.

  4. Wybieraj białko pełnowartościowe – w trakcie procesów zapalnych zapotrzebowanie na białko rośnie. Jedz chude mięso, ryby, jaja.

  5. Zrezygnuj z napojów gazowanych – kwas ortofosforowy w nich zawarty hamuje wchłanianie wapnia.

  6. Uzupełniaj wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną – przez liczne biegunki równowaga elektrolitowa może być znacznie zaburzona, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należy systematycznie uzupełniać płyny.

  7. Badaj się i suplementuj – w wyniku utraty krwi, leczenia farmakologicznego i zaburzonego wchłaniania witamin i minerałów należy (pod kontrolą lekarza) zadbać o suplementację żelaza, witaminy D, B12, wapnia i innych.

  8. Dbaj o siebie. Unikaj stresu, infekcji, wyziębień. Nic nie jest ważniejsze niż Twoje zdrowie, troszcz się o nie jak o największy skarb.

Dodaj komentarz